Historia tańca Kizomba #
W Angoli w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku odbywały się duże imprezy zwane „kizombadas”. Tańczono tam takie style jak semba, kompa i caduque oraz wiele typowo angolskich stylów muzycznych . Kizomba jako taniec ma swoje korzenie właśnie w tych imprezach, z udziałem znanych tancerzy, takich jak Mateus Pele do Zangado, João Cometa i Joana Perna Mbunco czy Jack Rumba, którzy pokazywali na parkiecie fragmenty swoich stylów w rytmie semby. Kroki te z biegiem czasu ewoluowały w stronę wolniejszego stylu, również w mniej pośpiesznym rytmie semby, typowym już w latach 70. XX wieku i znanym jako slow semba, rytmie mniej tradycyjnym, ale bardziej przypadającym do gustu młodych ludzi.
Następnie styl ten zaczął ewoluować między 1980 a 1981 rokiem wraz z takimi grupami jak Os Fachos, grupa powiązana z FAPLA i prowadzona przez Bel do Samba i Afro Sond Star, którzy mieszali powolną sembę z kilapangą , co doprowadziło do pojawienia się rytmu znanego jako kizomba.
Termin kizomba pojawia się także w powiązaniu ze stylem z 1981 roku, za sprawą „Bibi o rei da passa”, perkusisty SOS, grupy , która łącząc inne style, takie jak angolskie merengue, z rytmami opracowanymi przez inne współczesne grupy, wypracowała bardziej atrakcyjny dźwięk i taniec, który zaczął krążyć na imprezach w Angoli. Jednym z członków tej grupy był Eduardo Paim (uważany za wynalazcę Kizomby) , który po rozwiązaniu SOS przeniósł się do Portugalii (również za sprawą imigrantów) zabierając ze sobą rytm kizomby.
Często Kizombę myli się z Zoukiem, ze względu na bardzo podobne elementy muzyki, mieszanie się styli oraz inspirowaniem się artystów między sobą. Dużą w tym rolę mieli imigranci w Portugalii który spotykali się w klubach w Lizbonie w latach 90.
Żródło: Wikipedia
Zamieszanie z zoukiem #
Zouk pojawił się na Antylach (Wyspach Zielonego Przylądka) na początku lat 80-tych przez grupę Kassav, poprzez połączenie rytmu, karaibskiego gatunku muzycznego i makossa, gatunku muzycznego wywodzącego się z miejskich regionów Kamerunu (stąd jest tak bardzo podobny do kizomby) i pojawia się też w Europie, w 1985 roku dzięki piosence „ Zouk la sé sèl Médicaman nou ni ”, która ukuła styl pod nazwą zouk.
Żródło: Wikipedia
Polskie korzenie Zouka #
Nazwa Zouk prawdopodobnie stanowi skrót francuskiego słowa „mazurka”, zmodyfikowanego tańca polskiego, zaadaptowanego na Karaibach w XIX (przywiezionego tam prawdopodobnie przez Polskich oficerów), i bardzo popularnego na tych wyspach na początku XX wieku.
Żródła: https://en.wikipedia.org/wiki/Mazurka, https://kulinski.navsim.pl/art.php?id=3798&page=0
Przykład tańca w wykonaniu kreolskim: https://www.youtube.com/watch?v=flKI3sDDUqs